„Усташи трпам и молчам 20 години“ - Маж добил прекршочна, закачил југословенско знаме на куќата во Хрватска
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 12/2/22 9:13 AM

„Усташи трпам и молчам 20 години“ – Маж добил прекршочна, закачил југословенско знаме на куќата во Хрватска

Велимир Меничанин од Јакшиќ кај Пожега добил прекршочна бидејќи на својата куќа на 29 ноември, денот кога се слави Република Југославија, го закачил југословенското знаме.
Соседите го пријавиле, а потоа интервенирала и полицијата па завршил со прекршочна пријава за „навреда на моралните чувства на граѓаните“.

„Не сакав ништо да докажам или да испратам порака до никого со тоа знаме, тоа беше за мене затоа што ја почитувам земјата во која сум роден и израснат. Таа земја ме направи личност која сум и не можам да избегам од своето минато. Затоа ја почитувам таа земја, каква и да е – можеби некому не му успеа, но мене ми помогна“, изјави Меничанин за Плуспортал.

Тој тврди дека никогаш немало спор меѓу него и неговите соседи и додава дека не знае што ги поттикнало да го пријават.

„Откако сум овде, а поминаа 20 години, трпам усташки симболи – закачување на усташки знамиња. Јас сум против тоа. Усташите лично ме навредуваат – отворено велам – но јас трпам и молчам. И тие се луѓе секако, па нека висат ако ја имаат таа потреба, но јас не сакам да го гледам и не го гледам, па не може да ме обвини“, вели човекот од Меница, додавајќи дека не знае зошто некој дошол и го погледнал неговото знаме и поради тоа се навредил.

Кога дојдоа новинарите на Плуспортал, Велимир Меничанин и неговата сопруга изненадено се насмеале и коментирале дека целата ситуација е всушност смешна затоа што знамето не го ставил на туѓа куќа туку на своја рака и не знае на кој можел да му пречи. .
Тој изјави и дека сметаат дека сите соседи имаат добри меѓучовечки односи, па затоа нема потреба од вакви конфликти, пренесува Слободна Далмација.

Тој смета дека нема меѓународен скандал бидејќи, како што вели, не поставил српски или босански, туку југословенски.

„Не треба да има никаква национална нетрпеливост, само морални прашања… Затоа што некој е усташ или нешто друго. Во основа, такво нешто може да им пречи само на домашните воени предавници и криминалци. Ако мене не ми пречат нивните знамиња, не треба да им пречат ни моите. Следната година пак ќе го обесам знамето како оваа година наутро, па навечер ќе го симнам, но овој пат ќе го ставам во двор за да не се „морално навреди“ веќе никој. Отсега ќе пријавувам и луѓе кои висат усташки знамиња, бидејќи верувам дека еден од нив ме пријавил. „Ако сме толку гнили, ќе бидеме“, рече тој.

Од полицијата велат дека знамето на Меничанин е привремено одземено, за што добил потврда, но се уште не знаат кога ќе му биде вратено, пишува Плуспортал.

Фото: Плуспортал.хр


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7