ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 07/5/22 7:00 PM

Поради секта се откажа од ќерката, а на сопругата и бранел да вришти додека се пораѓала – Скандалозен и бурен љубовен живот на Том Круз

Том Круз наполни 60 години, а зад себе навистина има восхитувачка кариера.

Тој ги одбележа некои од најголемите холивудски блокбастери на сите времиња, е добредојден гостин на сите свечености и е омилен дури и на кралицата Елизабета и на кралското семејство воопшто.

Иако играше во преку 38 филмови, првата и најчеста асоцијација со Том Круз до денес е улогата на Маверик во Топ Ган. Почна од нула, работејќи како портир и чистач, а потоа речиси преку ноќ се се промени и благодарение на култното достигнување стана најпопуларна и најголема ѕвезда во Холивуд.
Некогаш работеше за неколку долари на час, а денес неговото богатство се проценува на повеќе од 350 милиони долари, но за него во текот на сите овие години често се пишуваше поради неговиот скандалозен љубовен живот и одлуките со кои долго време владее озлогласен култ.

Се женеше три пати, беше во врски со едни од најубавите жени на светот, оставаше и беше оставан, но во едно остана доследен. Неговата посветеност на Скиентолошката црква, на која тој е портпарол и секако најистакнат член, е нераскинливо поврзана со неговите бракови.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tom Cruise (@tomcruise)


Во црквата го уведе неговата прва сопруга, актерката Мими Роџерс, а преостанатите два брака, со Никол Кидман и Кејти Холмс, се распаднале токму поради неговата голема посветеност на скиентологијата.

Том Круз израснал со три сестри во многу сиромашно семејство и тие многу често се селеле. Таткото бил глава на куќата, а како што подоцна изјавил актерот, често ги малтретирал.
“Тој беше еден од оние луѓе кои, кога нешто тргне наопаку, само те удира. Нешто не беше во ред со него, не треба да му веруваш и треба да внимаваш околу него”, ја опишал Круз природата на својот татко, кого го сметал за силеџија, кукавица и трговец на хаосот.
Том сменил 15 училишта до 12-годишна возраст, а кога тие се преселиле во Канада во 1971 година, во предградијата на Отава, таму за прв пат се сретнал со актерството. Повеќе го знаеле по својата агресивност отколку по талентот. Кога бил во шесто одделение, мајка му решила да стави крај на семејната драма, да го остави сопругот и да се врати во Америка со децата.

13-годишниот Том покрај училишните обврски имал и дополнителни работни места, доставувал весници, а во тоа време интензивно размислувал да стане свештеник. Но, овој потег не траел долго, а кога тренерот го фатил како пие пиво пред натпревар му беше ставен крај на спортската кариера. За среќа, тогаш започнува неговиот пат кон светот на актерството.
Том Круз ја започна својата актерска кариера во раните 1980-ти со споредни улоги во неколку филмови, Бескрајна љубов со Брук Шилдс и Бунт на Воената академија со Шон Пен, додека Маверик не ја отвори вратата на А-листата на Холивуд.

Том Круз отсекогаш бил магнет за жените. Неговата прва голема љубов беше со актерката Мелиса Гилберт, која се уште се бори со гласините дека актерот е всушност геј. Во 1982 година го поврзуваа и со убавата Хедер Локлир, а нивната врска беше доста бурна. Потоа следеше врската со актерката Ребека де Морнеј, која траеше две години, но нивната врска помина без скандали и ретко беше тема на медиумите. А таа веројатно ќе станеше г-ѓа Круз да не беше неговата афера со Шер. Беше во брак со 6 години постарата Мими Роџерс, која му ги откри „магиите“ на скиентологијата. Следуваше „Топ Ган“, поради што брзо стана попопуларен од сопругата, а идејата за развод му се јави веќе по една година брак, но конечниот крај дојде три години подоцна кога ја запозна Никол Кидман на сет.
Се разведе од Мими и се ожени со Никол, а во бракот кој траеше единаесет години, Круз и Кидман посвоија две деца, Изабела и Конор, кои по разводот останаа со Том.
За жал, како што подоцна истакнала Никол, Круз намерно ги свртел децата против неа, поради што со години не зборувала со својата ќерка. Работата да биде уште полоша, Круз ја остави Кидман иако во тоа време беше бремена, и тоа одеднаш, а поради стрес го загуби толку посакуваното бебе.

По разводот, Том помина две и пол години во врска со Пенелопе Круз, а потоа и со Назанин Бониади со која помина единаесет месеци. Љубопитните го пронајдоа виновникот за нивното раскинување во занесната Софија Вергара, која му го стопли креветот во јануари 2005 година.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tom Cruise (@tomcruise)


Во април 2004 година, Круз започна романса со Кејти Холмс, тие се верија следната година во Ајфеловата кула, а дванаесет месеци подоцна се венчаа на интимна церемонија во италијански замок. Љубовта процвета, се беше совршено, а подоцна ја добија и ќерката Сури.

Бракот траеше цели шест години, а потоа следуваше развод, по што Том никогаш повеќе не ја виде сега 16-годишната Сури, иако има законско право на тоа. Се шпекулираше дека го брани Скиентолошката црква, а токму тоа неофицијално се наведува дека е причината за разводот.
Том се повеќе беше вклучен во озлогласениот култ, а Холмс не сакаше да ја доживее судбината на Кидман. За среќа, нејзината ќерка останала со неа, но сè уште ја следат членовите на Скиентолошката црква.

За време на бракот често се зборуваше дека навистина му пречи што Кејт или Сури се гласни, па дури и за време на породувањето ѝ забрануваше на сопругата да вреска и ја предупредуваше да биде потивка. Неговата опседнатост со бебето се одразила во тоа што купил апарат за ултразвук и внимателно го следел развојот на бебето во стомакот, што лекарите остро го осудија.
Покрај љубовниот живот и односите со ќерката, Круз беше мета на критики и за непотребните операции кои скоро и му го уништија ликот.

Извор: курир.рс

Фото: Инстаграм

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7