• Вести
 • Македонија

Земјотрес почувствуван во западна Македонија, епицентарот во Црна Гора

9 hours ago
Дафинка Печорова

Земјотрес, чиј епицентар се наоѓа 180 километри западно од Скопјe, во Република Црна Гора, е регистриран денеска во 14 часот и 47 минути. Како што соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, неговата Рихтерова магнитуда изнесува 4,4, а беше почувствуван од населението во западните делови од Републиката со интензитет…

 • Вести
 • Македонија

Ј.П од источниот регион за две години за репрезентации и телефони потрошиле над 150.000евра

Политичкиот над интересот на граѓаните и нивните пари придонеле во општина Берово, пречистителната станица на отпадни води за седум години…

10 hours ago
 • Вести
 • Македонија

Груевски е во Будимпешта – потврди МВР

Шест часа по објавата на Фејсбук, Министерството за внатрешни работи потврди дека поранешниот премиер, Никола Груевски побегнал во Будимпешта. Во…

10 hours ago
 • Вести
 • Македонија

Урко доби награда по повод „13 Ноември“, Град Скопје се огради

Дејан Митровски Урко кој долги години беше шеф на обезбедувањето на експремиерот,  Никола Груевски денеска доби награда од Сојузот на спортови…

11 hours ago
 • Вести
 • Македонија

Спасовски и Судот си ја префрлаат топката за бегството на Груевски

Откако министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски  денеска изјави дека не чувствува одговорност во врска со тоа што екс премиерот…

11 hours ago
 • Вести
 • Македонија

Унгарскиот владин портпарол не може да потврди или да одрече дали Груевски е во Будимпешта

Портпаролот на унгарската Влада, Золтан Ковач не може ниту да ја потврди, ниту, пак, да ја демантира објавата на фејсбук-профилот…

11 hours ago
 • Вести
 • Македонија

МНР постапува за верифицирање на информацијата дека Груевски е во Унгарија

Министерството за надворешни работи соопшти дека согласно своите надлежности и во координација со надлежните институции во земјава шпоставува со цел…

12 hours ago
 • Видео

Видео: Сладодед од брокула, или сепак не?!

Дури и најголемите љубители на сладолед, веројатно не би ја прифатиле така лесно опцијата тој да е од брокула. А…

12 hours ago
 • Видео

Видео: „Зависник“ од сирење

Некои се по солена храна, други по блага. Девојчево од видеото во прилог, дефинитивно е по сирењето.

12 hours ago
 • Вести
 • Македонија

Министерството за правда: Екстрадиција за Груевски по распишување меѓународна потерница

Доколку биде официјално потврдено дека поранешниот премиер Никола Груевски избегал во Унгарија, Министерството за правда ќе достави барање за екстрадиција…

13 hours ago