Српски медиуми: Бугарија преку Македонија си ја чисти својата историја
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 10/12/19 7:04 AM

Српски медиуми: Бугарија преку Македонија си ја чисти својата историја

Последните бугарски уцени и услови кон Македонија во врска со очекуваните идни преговори за прием на земјава во ЕУ, наидоа на одгласи, коментари, но и шегобијни текстови во повеќе балкански медиуми. „Бугарија преку Македонија си ја чисти својата историја“, е најчестиот наслов во белградските медиуми.

„Обидот на бугарската влада и политичарите да ја ревидираат историјата и да ги убедат другите дека Бугарија не учествувала во окупациите заедно со нацистичка Германија во Втората светска војна, предизвика големо внимание и меѓу корисниците на Твитер, најмногу од Македонците и од Србите“, пишува „Блиц“, објавувајќи повеќе „твитови“ што, „всушност“, правеле бугарските војници во Поморавјето, во Македонија и во делови на Грција од 1941 до 1944 година. „Тоа не се бугарски војници на тенк, туку бугарски туристи во туристички автобус во Македонија“, стои под една од објавение фотографии…


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7