ММС

Почна копнена офанзива на турските сили во Сирија

Турските трупи и нивните сириски бунтовнички сојузници навлегоа на североистокот на Сирија, соопштило Министерството за одбрана на Трција. Со овој потег, Турција ја почна и копената офанзива потив борците на курдската милиција.

Претходно, турски воени авиони и артилерија ги гаѓаа позициите на курдските борци во прекугранична воена операција на само неколку дена откако се повлекоа американските војници од тоа подрачје.

Сириските набљудувачи во курдските области велат дека најмалку седум цивили биле убиени во турските воздушни напади на североистокот на Сирија, пренесува АП.