ММС

Јасна Мандиќ Ерцеговиќ донесена во суд (ВИДЕО)

Со проширување на истрагата за случајот „Рекет“, вечерва во Кривичниот суд беше спроведена потпретседателката на хуманитарниот меѓународен сојуз Јасна Мандиќ Ерцеговиќ.

Ова претходно го потврди шефицата на ЈО за организиран криминал, Вилма Рускоска, односно дека во текот на вечерта едно лице од осомничените 4 ќе биде изведено пред судија на претходна постапка. За ова лице е побарана мерка притвор, а за останатите три осомничени лица меѓу кои е висок функционер од редовите на СДСМ се побарани мерки за претпазливост. До сега судот не испратил се уште покани и најверојатно тие ќе бидат повикани од утре да се јават кај судија на претходнапостапка.