– ММС
Кошарка Спорт

Извлечени натпреварувачките броеви за ПЛЖ за сезона 2019/20

Во просториите на Кошаркарската федерација на Македонија денеска беше одржана жрепка за натпреварувачките броеви на клубовите кои ќе се натпреваруваат во Првата лига во женска сениорска конкуренција за сезоната 2019/2020.

Дванаесет екипи ќе се борат за титулата државен шампион, а кошаркарките на Вардар ќе се обидат да ја одбранат титула освоена минатата сезона. Првото коло ќе се одигра на 19 октомври.

Натпреварувачки броеви:

1.Баскет Кам

2.Патриот 2016

3.Трокал

4.Пробаскет Академија

5.ПантериЖ

6.Струга 2009

7.Студент Академија

8.Шкупи

9.Вардар

10.Гостивар 2009

11.Бадел 1862

12.Крива Паланка.

Двојки за 1. коло:

Баскет Кам – Студент Академија

Патриот 2016 – Шкупи

Трокал – Вардар

Пробаскет Академија – Гостивар 2009

Пантери – Струга 2009

Бадел 1862 – Крива Паланка.

Лограње

X

Регистрација