ММС

Напнатоста ескалира: Иран почна ненајавена воена вежба на границата со Турција

Иран одржува ненајавена воена вежба на северозападот на земјата, во близина на границата со Турција, објавила иранската агенција ИСНА, а пренесува „Ројтерс“.

Ова се случува во моментите кога турската армија се подготвува за упад во Сирија, инаку ирански сојузник.

ИСНА објавува дека на вежбата биле вклучени единици за брзо реагирање, мобилни и офанзивни бригади, како и хеликоптери на воздухопловните сили.