ЈО: Тајноста на постапката за случајот „Рекет“ е нарушена
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 09/12/19 5:06 PM

ЈО: Тајноста на постапката за случајот „Рекет“ е нарушена

Тајноста на постапката за „Рекет“ е нарушена и е сторено кривично дело со документите кои ги добил опозицискиот лидер Христијан Мицкоски.

Изнесувањето на материјали кои се дел од истрагата која е во тек би можело да донесе и кривична одговорност. Од Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција велат дека не се исклучува и таква можност.

– Обвинителството со особено внимание ги следи сите информации во врска со овој предмет и доколку утврди елементи на кривично дело ќе постапи согласно своите надлежности – велат од Обвинителството.

Оттаму предупредување дека објавувањето на документи за „Рекет“ кој е во истрага е кривично дело испратија и пред дваесетина дена кога во медиумите беше објавен дел од исказот на Орце Камчев.

Од обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција велат дека се направени проверки како стигнале до партиското седиште, но утврдиле дека записниците не се протечени од обвинителството.

Согласно закон повикување на „свиркач“ се однесува само за кривични дела за кои нема постапки, во случајов се работи за предмет што е длабоко навлезен во истрагата од што се подразбира дека е нарушена тајноста на постапката, а со тоа е сторено кривично дело. – велат од обвинителството.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7