Пред Париз и Лондон, речиси 23 милиони пристигнувања: Ова е најпосетуваниот град во светот
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 09/5/19 2:53 PM

Пред Париз и Лондон, речиси 23 милиони пристигнувања: Ова е најпосетуваниот град во светот

На прво место на најпосетувани градови во светот е главниот град на Тајланд, Бангкок.

Овој град е пред Париз и Лондон, покажуваат резултатите од најновото истражување.

Бангкок е најпосетуван град во светот четврта година по ред со 22,8 милиони посетители.

Париз и Лондон се на второто и третото место со околу 19,1 милиони пристигнувања, а потоа следи Дубаи со 15,9 милиони.

Списокот го продолжуваат два града во југоисточна Азија, Сингапур и Куала Лумпур кои го заземаа петтото и шестото место.

Според истражувањето кое опфатило 200 градови, во првите десет се сместија уште Њујорк, Истанбул, јапонскиот главен град Токио и турскиот град Анталија.

Бројот на меѓународни посетители во 200 градови е зголемен за 76 проценти во последните 10 години.

Извор: denar.mk


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7