ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/30/19 1:40 PM

Собраниската расправа за новите министри ќе продолжи по пладневната пауза

Собранието ќе ја продолжи расправата за избор на новите министри, заменици-министри и вицегувернер на Народната банка, по пауза од час и половина. Во текот на претпладневниот дел од седницата, ообено жестоки беа реакциите на ВМРО-ДПМНЕ по владиниот предлог Нина Ангеловска да биде министер за финансии.

Опозициската партија обвини дека Ангеловска наводно им давала на своите вработени плата од 12.500 денари и побара од Заев и Ангеловска тоа да го потврдат или негираат.

Премиерот Зоран Заев им порача да не прават драми и да не „тресат информации од ракав”, туку да го уважат капацитетот и успехот на Ангеловска. Тој оцени и дека со острите коментари, ВМРО-ДПМНЕ всушност покажува дека се плаши од позитивните, според него, економски параметри кои се резултат на владините политики.

„Излезете од шаблонот на досегашното размислување, исклучиво партиски луѓе да се ставаат на функционерски позиции. Дајте им шанса на младите и успешните. Ќе ве убедам да го изгласате предлогот Ангеловска да биде министер за финансии зашто се работи за млад и исклучително успешен човек кој дополнително, сериозно ќе го засили владиниот капацитет, посебно во овој неповторлив, драгоцен период за земјата која очекува интегрирање во ЕУ и НАТО“, истакна Заев.

За ВМРО-ДПМНЕ предлозите за новите министри се лапсус, лажен популизам и лоша хазардерска политика.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1