ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/28/19 8:49 PM

Празникот Успение на пресвета Богородица масовно се одбележа во Лешок

Празникот Успение на пресвета Богородица со голем црковно – народен собир најмасовно се одбележа во манастирскиот комплекс во Лешок.

Одбележувањето започна вчера рано наутро со света архирејска литургија со која чиноначалствуваше митрополитот на тетовско гостиварската епархија Г Јосиф.

Верниците ги посетуваа двата црковни храма во манастирскиот комплекс. Веалт дека отсекогач на празникот У спение на пресвета Богородица било масовно во Лешок, само што за разлика од минатото сега малку е сменета традицијата на чествувањето.

Празникот Успение на пресвета Богородица е домашна слава на голем број православни семејства од тетовско


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1