ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/28/19 2:00 PM

Варвициотис до Османи: Целосна имплементација на Преспанскиот договор за поддршка за евроинтеграциите

Алтернативниот министер за надворешни работи на Република Грција, задолжен за европски прашања, Милтиадис Варвициотис преку писмо до вицепремиерот Бујар Османи најави поддршка за европските интеграции на земјава, нагласувајќи дека императив е целосната имплементација на Договорот од Преспа.

-Процесот на европски интеграции на земјите од Западниот Балкан претставува стратешки приоритет на Република Грција. Во таа насока, ние го поддржуваме и процесот на евроинтеграција на Република Северна Македонија, во согласност со предвидените услови и на основа на сопствените заслуги, за што целосната имплементација на Преспанскиот договор претставува императив – пишува Варвициотис во писмото до Османи.

Како што соопшти Секретаријатот за европски прашања во писмото од грчкиот алтернативен министер Варвициотис, наскоро се најавува и билатерална средба меѓу претставниците задолжени за европски прашања на двете земји.

Претходно, вицепремиерот Османи упати писмо во Варвициотис во кое му ја честита функцијата и изразува надеж за продолжување на соработката.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1