ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/28/19 11:46 AM

Синдикатот на администрација и државна управа дава поддршка за протестот на СОНК

Синдикатот на администрација и државна управа на Македонија – САДУ кој функционира во рамките на Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија  дава целосна поддршка за најавениот штрајк на Синдикатот за образование, наука и култура – СОНК и ги охрабрува просветните работници да истраат во својата синдикална борба за подобрување на на нивниот социо-економски статус.

Синдикатот на администрација и државна управа на Македонија денеска се огласи преку соопштение во кое наведува дека на располагање ја нуди својата логистика, односно нуди ресурси со цел, како што велат оттаму, да се врати достоинството на просветниот работник.

Синдикатот потсетува дека во изминатиот период повеќе пати реагирал за висината на платите во јавниот сектор и своите барање ги истакнал на протестите што ги организираше Конфедерацијата.

Затоа браќа и сестри , членови на СОНК,  Ве охрабруваме да издржите во борбата за остварување на Вашите легитимни барања и искрено се надеваме дека надлежните конечно ќе го слушнат работничкиот глас – порачуваат од САДУ.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1