ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/28/19 7:39 AM

Крводарителска акција по повод Успение на Пресвета Богородица

Црвениот крст на Република Северна Македонија – Општинска организација Центар и Институтот за трансфузиона медицина по повод празникот Успение на Пресвета Богородица, денеска традиционално по 17-ти пат организираат крводарителска акција.

Целта на акцијата, што ќе се одржи од 9 до 17 часот во Домот на АРМ, е да се обезбедат поголеми количини крв во летниот период поради можноста од недостиг на крв и крвни деривати.

Крводарителската акција првпат беше организирана во 2003 година, кога 146 луѓе даруваа крв, а во 2018 година 264 граѓани ја покажаа својата хуманост. За овие 16 години имало 3.708 крводарувања, или во просек 232 крводарители во една акција.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1