ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/26/19 5:52 PM

(АУДИО)Во опасност објектите околу Велешкото Езеро – пожарот стигна до хотел Романтик

Не стивнува пожарот на Велешко Езеро, кој пламна некаде околу пладне на површина од 500 хектари. Огнот се прошири до хотелот „Романтик“, каде повеќе од 500 луѓе се обидуваат да го држат под контрола со воздушна поддршка од канадери и хеликоптери.

Неповратно е уништена 50-годишна шума со црн бор, кој изгоре во само три часа.  Во полиција се однесни четоврица градежни работници, кои работеле на терен. Искрите од апаратите го запалиле огнот, што потоа се проширил по велиот бред на езерото.

За состојбата на теренот разговаравме со Љубинка Попова, директор на ШС „Бауна“ од Велес.

Повеќе во аудио снимката:


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1