ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/26/19 6:50 AM

Амбасадорски совет за европската перспектива на нашата земја

Министерството за надворешни работи денеска и утре го организира годишниот Амбасадорски совет, што оваа година е тематски посветен на европската перспектива на Северна Македонија.

Како што соопшти МНР, целта на овој дводневен работен состанок е да се направи координиран пресек на досегашните и да се допрецизираат следните чекори и конкретни, фокусирани дипломатски активности во пресрет на одржувањето на Европскиот Совет во октомври, кога се очекува да биде донесена одлука за почеток на пристапните преговори за членство на Северна Македонија во ЕУ.

Во рамки на Амбасадорскиот совет предвидени се работни средби со претседателот на државата, Стево Пендаровски, со претседателот на Собранието, Талат Џафери, со претседателот на Владата, Зоран Заев и со потпретседателот задолжен за европски прашања, Бујар Османи.

Предвидени се и неколку работни сесии на кои шефот на дипломатијата Никола Димитров и амбасадорите на Северна Македонија акредитирани во земјите-членки на ЕУ подетално ќе ги разгледаат сите аспекти релевантни за остварување на целта – одлука за почеток на пристапните преговори со ЕУ во октомври, како и активностите кои ќе следат по истата.

МИА


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7