ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/24/19 7:35 PM

Во Чеченија отворена најголемата џамија во Европа

Во чеченскиот град Шали е отворена најголемата џамија во Европа, која може да прими 30.000 луѓе.

Зградата на џамијата е направена од бел мермер, а на нејзиното плато може да собере до 70.000 луѓе.

На церемонијата на отворање, претседателот на Чеченската Република, Рамзан Кадиров објави дека објектот ќе биде посветен на пророкот Мухамед.

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1