ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/24/19 7:14 PM

Зад пожарите во Амазон се крие глад за говедско месо и соја – тврди Гринпис

Екстензивното одгледување говеда е главен фактор за уништување на Амазонскат прашума. Нешто повеќе од 65 проценти од амазонското уништување на шумите е денес под пасишта – тврди Ромуло Батиста, истражувач во Гринпис.

Бразил е најголем извозник на говедско месо во светот. Земјата извезе рекордни 1,64 милиони тони месо во 2018 година, според бразилскиот кластер на извозници на месо. Главните пазари се Кина, Египет и Европската унија.

Помеѓу 1997 и 2016 година, извозот на говедско месо се зголеми за 10 пати – по тежина и во цената.Со пазарот управуваат JBS, Minerva и Marfrig.

Речиси 6,5 проценти од уништената област е пренаменета за земјоделски култури. Бразил, кој се уште е најголем извозник на соја во светот, пред САД, извезува рекордни 83,6 милиони тони во 2018 година, или 22,6 проценти повеќе од претходната година, објави бразилското Министерство за економија. Овој успех прво и основно го толкува апетитот на Кина, најголемиот потрошувач на бразилска соја, кој во најголем дел е ГМО: заради трговската војна што ја водат Пекинг и Вашингтон скоро една година, Кина се повеќе се свртува кон Бразил за да купи добиточна храна.

Извозот на соја од Бразил во Кина е зголемена речиси 30 проценти минатата година.

Сојата беше една од најголемите култури што „грицкаа” на подрачјето на Амазон. Но, по мораториумот воведен во 2006 година, „помалку од 2 проценти од сојата одгледувана во Амазон доаѓа од области уништени по 2008 година”, додаде Батиста.

Европа исто така е потрошувач на бразилски соја, што главно се користи за добиток, според Гринпис.

Одгледувањето соја забележа неверојатно зголемување во 1970-тите години во Бразил, кога производителите од југ се преселија во центарот и западниот дел на земјата и кога се појавија нови методи за одгледување и примена на пестициди.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1