ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/24/19 12:35 PM

Димовски и Бежовски во „Стадион“: Со „Рекет“ е дискредитиран целиот правосуден систем

Влегуваме во нова, целосно сива зона, од која тешко ќе се излезе, бидејќи сега проблемот не е само Специјалното јавно обвинителство, туку тој навлегува во сите пори на правосудниот систем, рекоа во денешното гостување во емисијата „Стадион“ на „Канал 77“ новинарот Саше Димовски и адвокатот Александар Бежовски.

Се разговараше за аферата „Рекет“ од сите аспекти, почнувајќи од вчера објавениот во некои медиуми записник од исказот на Орце Камчев пред обвинителката Вилма Рускоска на 2 мај годинава, потенцијалната вмешаност на политичари во аферата, иднината на СЈО и очекуваното ставање на Законот за јавно обвнителство деновиве на дневен ред на Собранието.

– Пред малку разговарав со обвинителката Вилма Рускоска. Таа потврди дека публикуваниот во јавноста записник од исказот на Орце Камлев е автентичен. Била објавена негова копија, а оригиналот останал во Обвинителството. Копијата, пак, бил доставена во Кривичниот суд, па се претпоставува дека документот е излезен оттаму. Исказот на Камчев во наредните денови мислам дека ќе отвори и серија други постапки – рече Димовски.

Адвокатот Бежовски смета дека СЈО ќе се одржува вештачки додека не се најде политичко решение од ќор-сокакот во кој западнаа и СЈО и македонското судство.

– Целиот случај, значи „бомбите“ почнаа да ја компромитираат, а потоа и ја урнаа претходната влада, а сега „Рекет“ ја компромитира како Владата, така и целото македонско правосудство. Пластично – олигархот, кој парите можеби успеал да ги направи преку манипулации со судството претходно, сега успеа да ни’ го донесе како на тацна и пластично да ни’ објасни како функционира таа корупција – истакна Александар Бежовски.

Двајцата гости рекоа дека мислат оти ќе се бара политичко решение под притисок на меѓународната заедница и оти во наредните денови може да се очекува „реалити шоу“, нова „голема забава“ за народот.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1