ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/23/19 6:57 PM

Пресудата во Хаг за климатските промени може да инспирира глобално граѓанско движење

Пресудата на Холандија може да предизвика слични случаи ширум светот со тоа што граѓаните ги носат своите влади на судовите за да ги натераат да постапуваат според ветувањата за климата

Вие преговаравте за целиот мој живот “, извика 21-годишната Анжали Ападураи од лежерот на конференцијата на ООН за климатски промени пред четири години. Активистката, зборувајќи во име на младите од својата нација, можеше да зборува за секој што имал благ интерес за повеќе од две децении на меѓународни преговори за климатските промени и се вознемирил бидејќи светските лидери не успеале да ги заштитат најосновните на човекови права – постоењето.

Но, денес, благодарение на 886 холандски државјани кои решија да ја тужат својата влада, сето тоа може да се промени. Можеби не мора да чекаме да нè спасат политичарите – наместо тоа, може да влезат адвокатите. Во првиот успешен случај од ваков вид, судија во Хаг донесе одлука дека ставот на холандската влада за климатските промени е нелегален и им наредил да преземат акција за намалување на емисијата на стакленички гасови за големина од 25% во рок од пет години.

Адвокатите велат дека преседанот што тој го поставува може да предизвика слични случаи низ целиот свет. Веќе, во Белгија, 8000 граѓани се подготвуваат за сличен судски случај, а другите укажуваат на друга можна постапка во Норвешка. Иако случајот е обврзувачки само во Холандија, адвокатите велат дека тоа ќе ги инспирира адвокатите и судиите кои размислуваат за слични случаи во многу други земји.

„Зачудувачки е“, рече Џејмс Торнтон, главен извршен директор на организација за животна средина, ClientEarth. „Голем софистициран европски суд проби низ политички и психолошки праг. За прв пат судот и нареди на владата да ги заштити своите граѓани од климатските промени “.

Торнтон вели дека со употреба на принципите на закон за тортура, случајот „се враќа на основната моќ на судот за да се спречи штетата – од голема важност е на судовите во други земји – секоја земја во светот има закон за тортура“. Торнтон вели дека многу други во моментов размислуваат за случаи на парнична постапка за климата, вклучувајќи ги и самите ClientEarth.

Во април, група на судии, застапници и професори ги започнаа принципите на Осло за глобалните обврски за климатските промени. Тие тврдат дека во неуспехот да воведат соодветна политика за справување со климатските промени, владите веќе ги прекршиле постојните закони за човекови права, животна средина и измачувања, без оглед на договорите посредувани на меѓународно ниво.

Но, дали судијата – генерално назначен, а не избран од граѓаните – има право да нареди промена на политиката? Тоа е прашање што се навраќа во Америка од 1950-тите и борбата против сегрегацијата во училиштата. Во 1951 година, родителите во државата Канзас решија да поднесат тужба во име на своите деца. Другите на друго место ја следеа тужбата и три години подоцна, судовите пресудија дека е „својствено нееднаква“ и противуставна за државата да одржува посебни образовни установи. Тоа беше голема победа за движењето за граѓански права и предизвика интеграција во американските училишта.

За жал, за кампањите за климатски промени во САД, уставот не ги носи истите заштити за правата на животната средина на граѓаните и токму тоа е раздвојување на овластувањата што спречи слични случаи да се држат во САД, вели Мајкл Герард од Правниот факултет во Колумбија.

Тој укажува на примери од друго место каде судовите успешно ја смениле политиката за животната средина, како што се случаи против уништување на шумите на Филипините и пресудата на Врховниот суд во Индија, што го отвори патот за автобусите на Делхи да се префрлат од дизел на компресиран природен гас (ЦНГ) за да се намали загадувањето на воздухот.

Како и да е, тој рече дека победата „ќе ги охрабри адвокатите во други земји, каде активните судии се подготвени да издаваат пресуди засновани на устав за човекови права“.

Пресудата, најверојатно, не само ќе ги инспирира адвокатите, туку и движењето на животната средина, кое е уморно по 23 години меѓународни преговори. Повеќекратните успеси во кампањата за пренасочување на фосилните горива обезбедија нов, надежен наратив за меѓународна важност во последните години – и овој судски случај може да го стори истото.

Како и лобито за масовни климатски промени во Велика Британија минатата недела, овој случај на Дејвид и Голиат покажува дека движењето за климатските промени не е составено од идеалистички либерали. Сите растенијалци кои успешно ја тужеа својата влада денес се холандски државјани, насочени кон народот од Ургенда, фондацијата за животна средина што стои зад овој случај.

Меѓу оваа група на претприемачи, наставници, студенти, деца и баби и дедовци, се познатиот холандски диџеј Грегор Салто, холандскиот национален метеролог Рениер ван ден Берг и сопругата на покојниот Вубо Окелс, првиот холандски државјанин во вселената. Овој случај не го доби ниту еден Дејвид, туку 886. Да се ​​надеваме дека има уште многу.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1