ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/22/19 3:24 PM

Остатоците од бродот „Титаник“ потонати во Атлантикот полека исчезнуваат (ВИДЕО)

Остатоците од можеби најпознатиот брод во историјата, нуркачи го посетиле за прв пат по скоро 15 години, затекнувајќи неверојатна состојба на Титаник во Атлантскиот океан. Објавени се и нови снимки од остатоците на легендарниот брод.

Експертите се изненадиле од денешниот изглед на бродот, кој преполовен, почива на  дното од океанот, додека неговите остатоци за потребите на документарниот филм се проучувале и снимале. На снимките се гледа што останало од прочуениот брод кој се наоѓа на длабочина од 3.810 метри.

„Најфасцинатно било да се види како Титаник се изменил под влијание на океанот и како станал засолниште за голем број разноличен број на животни“, изјавил претседателот на „Тритон подморница“, Патрик Леј.

Тимот за истражување пет пати се нурна до потонатиот брод од почетокот на август, снимајќи го Титаник во 4К квалитет.

Изложен на вртлоци и мориски струи, Титаник полека го нагризува корозијата и бактериите.

„На остатоците од бродот присутни се микроби кои ја нагризуваат челичната контрукција, создавајќи структура која со текот на времето станува прашкаста и кои ја носат морската струја“, изјавила Клер Фицсимонс, научник во Универзитетот Њукасал во Велика Британија за Би Би Си.

Претходно беше проценето дека бродот може да исчезне до 2030 година поради влијанија врз животната средина, оставајќи само дамка на дното на Атлантикот. Сè уште не е познато дали наодите од последната експедиција ќе дадат поинакво предвидување.

За време на посетата на локацијата, тимот положи венец во спомен на повеќе од 1.500 патници и членови на екипажот загинати во катастрофата во 1912 година.

Покрај новите видео снимки со висока резолуција, научниците ги анализирале остатоците со фотограметрија, така што во иднина би било можно да се реализира тридецениска реконструкција на „Титаник“, што за идните генерации би било еден начин на учење за една од најголемите океански катастрофи во историјата.

„Остатоците денеска се единствениот сведок на катастрофата„ Титаник “. Оние кои тогаш преживеале, сега починале, па затоа е важно остатоците од бродот да бидат искористени додека сè уште  имаат што да кажат “, изјави за BBC историчарот на морска пловидба, Роберт Билит од Националниот музеј за морска пловидба во Велика Британија.

Титаник потона пред 107 години. Во тоа време, најголемиот патнички брод во светот, го погоди ледениот брег на 14 април 1912 година. Потона после два часа и 40 минути. Во трагедијата загинаа над 1.500 луѓе.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1