ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/22/19 12:48 PM

Русија првпат испрати робот во вселената: Фјодор извика – „Одиме, одиме!“

Од космодромот Бајконур во Казахстан утринава е лансирана ракетата-носач „Сојуз-2.1а“. Хуманоидниот робот Фјодор при полетувањето на бродот „Сојуз МС-14“ извика: „Одиме, одиме, повторувајќи ја познатата фраза на Јуриј Гагарин.

По осум минути и 49 секунди бродот излезе во орбитата и тргна кон Меѓународната вселенска станица. Од тој момент роботот Фјодор може да се смета за космонаут зашто ја премина условната граница од сто километри над земјата.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1