ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/22/19 11:57 AM

ММФ ги менува правилата за на чело да ја доведе Бугарката Кристалина Георгиева

Меѓународниот монетерен фонд вчера соопшти дека неговиот Извршен одбор препорачал укинување на старосната граница за челното место на ММФ, а тоа е потребно за кандидатката на ЕУ, Кристалина Георгиева, да биде потврдена. Промената треба да ја потврди Одборот на гувернери на ММФ што го сочинуваат претставници на сите 189 држави.

Со тоа би се изедначиле правилата на ММФ и на Светска банка, која нема старосен лимит за извршните функции. Според сегашните правила, извршните директори мора да имаат помалку од 65 години кога ја преземаат должноста, а на функција можат да бидат до 70. години.

Бугарата Георгиева, која беше извршна директорка на СБ, минатата седмица наполила 66 годи


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1