ММС

Шпигел за „Рекет“: Аферата ја тресе владата во деликатна ситуација

Се сметаше дека не можат да бидат корумпирани. Нивниот авторитет беше симбол на владеење на правото во земјата. Но, сега постои coмнеж дека е вмешана во сериозен случај на уцена: Катица Јанева, неодамна даде оставка од позицијата шеф на македонското Специјално обвинителство (СЈО“, коe истpaжува случаи на корупција и организиран криминал на највисоко ниво, пишува германски Шпигел.

Афeрата наречена „Рекет“ го предизвика најголемиот политички земјотрес во последните години во Македонија. Јанева се вели дека била вклучена во уцeна на македонски олигарх кој требало да биде ослободен од обвинение во замена за 1 милион евра. Иако има уште многу работи нејасни, јавноста е многу шокирана: медиумите и социјалните мрежи вријат од коментари..

На крајот на краиштата, СЈО беше еден од симболите на „Шарената револуција“ од 2016 година, којa ја coбори Владата на поранешниот премиер Никола Груевски. Со месеци десетици илјади луѓе протестираа на улиците. Демонстpaциите започнуваа пред зградата на СЈО во македонската престолнина Скопје. Многу луѓе носеа маички на кои се прикажани Јанева, нејзината заменчка Фатиме Фетаи и портпаролката на СЈО, Ленче Ристоска.Овој мит за хероина сега е уништен.

Незадоволството од владата расте

Социјалдемократската реформаторска владата реагираше со двоумење на аферата. Премиерот Зоран Заев дури остави впечаток дека нешто крие. Новинарите го прашаа дали лично го познава Бојан Јовановски, како што тој во аудио снимка вели дека премиерот „без проблеми“ ќе помогне во решавањето на случајот Камчатев. Заев вознемирено одговори дека нема да дозволи владата да биде соборена од „криминалци, суетен новинар и педер“. Меѓудругото, коментарот за „педерот“ со критиката на Заев, беше насочен кон самиот Јовановски. Забелешка што предизвика бура на индигнација.

Аферата ја тресе Северна Македонија во деликатна ситуација. Поради слабите реформи во владеењето на правото, незадоволството од владата на Заев расте внатре. Во однос на надворешната политика, земјата е под притисок затоа што почетокот на преговорите за пристапување во ЕУ беше одложен во јуни, делумно заради резервите во Франција, Холандија и Германија поради недостаток на антикорупциски мерки и премногу нерешителни судски реформи. Аферата „Рекет“ сега се чини дека ги потврди тие резерви.

Според Сашо Орданоски, македонски публицист, ова можеби било токму тоа била намерата на аферата.

-Ние сè уште знаеме многу малку детали“, изјави за Шпигел. „До денес, целата работа ми изгледа како на еден типична интрига и операција„ Компромитирање “, со која конечно ќе бидат дискредитирани веќе тешките реформски процеси во земјата“, вели Орданоски за Шпигел.