ММС

Ѓоковиќ без финале во Синсинати

Новак Ѓoкоковиќ не успеа да стигне до финалето на турнирот во Синсинати, откако беше поразен од Данил Медведев во три сета – 3: 6, 6: 3, 6: 3.По ова, рускиот тенисер ќе игра против Давид Гофан, кој го совлада Ричард Гаске, во борбата за титулата.Големото финале помеѓу Медведев и Гофан се игра во недела од 10 часот.
Српскиот тенисер изгуби нешто повеќе од 600 поени и на новата АТП листа, Рафаел Надал ќе ја намали разликата.