ММС

Кјелини: Пред Јуве има две екипи кои се сега под притисок за Скудето

Дефанзивецот на Јувентус, Џорџо Кјелини, смета дека сезонава под најсериозен притисок за освојување на Скудето нема да биде неговиот Јуве, туку дека тоа ќе бидат Интер и Наполи.

Јувентус останува и на почетокот од новата сезона јасен фаворит за освојување на Скудето, а веднаш зад нив ќе ја демнат Старата дама, Интер и Наполи.

Во интервју за Газета, Кјелини посочи дека Интер и Наполи се први и под притисок за Скудето.

„Разлика постои меѓу првите три тима и останатите, барем на хартија е тоа така, но кога сте на терен, никому нема да биде лесно да го освои Скудето. Сигурно дека сезонава под поголем притисок ќе бидат Интер и Наполи во борбата за Скудето. Ние сме тие три екипи кои високо ќе котираат и ќе се борат за трофејот, но само еден тим ќе го подигне трофејот, се надеваме дека тоа ќе бидеме ние“, порача Кјелини.

Извор: sportclub.mk