ММС

Објавено на: 08/15/19 10:16 AM

Во скопска зоолошка се гради живеалиштето за фламинга и пингвини (ФОТО)

ВоЈУ „Зоолошка градина Скопје“ започнаизградбатанаживеалиштетозафламинга и пингвини.

Ова живеалиште ќе с егради етапно, аспоред рокот на изградба се очекува фламингата да пристигнат во октомври, додека пак пингвините на пролет.

Финансиите за живеалиштето ги обезбеди Град Скопје. Зоо Скопје конечно за прв пат станува дом на омилените егзотични птици, кои ќе живеат во дом правен по светски стандарди.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1