Тајфунот во Кина усмрти 28 лица, 20 се водат за исчезнати
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/11/19 9:51 AM

Тајфунот во Кина усмрти 28 лица, 20 се водат за исчезнати

Смртниот биланс од силниот тајфун Лакима, која ја погоди источна Кина се искачи на 28 лица, додека 20 се сметаат за исчезнати.

Обилните дождови, исто така, предизвикаа лизгање на земјиштето, а повеќе од милион луѓе се евакуирани.

Тајфунот Лекима, кој ја погоди источната провинција Џејијанг, со налети на ветрот до 187 километри на час, предизвика нарушувања во сообраќајот бидејќи илјадници летови и железничките поаѓања беа откажани.

Како резултат на тајфунот, уништени се 173.000 хектари посеви и 34.000 домаќинства во Џејијанг, соопштија локалните власти.

Се проценува дека тајфунот предизвикал штета од две милијарди долари, информира Синхуа.

Лекима, деветти тајфун во Кина оваа година, се движи кон север и се очекува дека ќе го погоди брегот во Шандонг.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7