ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/6/19 11:41 AM

Жештините за една недела однесоа 57 животи во Јапонија, илјадници во болници

Во изминатите седум дена од здравствени тешкотии предизвикани од исклучително  топлото време во Јапонија починаа 57 луѓе, додека во болниците се хоспитаизирани повеќе од 18.000, соопшти јапонската Агенција за пожари и катастрофи.

Тоа е најголем број хоспитализирани од 2008 година, односно откако се водат такви евиденции.

Од бројот на луѓето што се лечат во болниците, 54,3 осто биле на возраст над 65 години.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1