– ММС
Вести Македонија

Запленет глисерот на Зоран Милески Кичеец

Еден глисер сопственост на второосмничениот Зоран Милески викан Кичеец од ноќеска е во прангите на истрагата за рекетирање на бизнисмени во кој првоосомничен е Бојан Јовановски алиас Боки 13. Наредбата ја издало обвинителството за организиран криминал во рамки на истрагата за рекетирање на бизнисмени. Откако преку финансиска истрага е утврден целосниот имот на двајцата осомничени меѓу кои и глисерот на Кичеец, побарано е обезбедување на имот по што е дадена судска наредба и чамецот привремено е одземен.

Истрагата за случајот продолжува, а министерот за внатрешни работи денеска потврди дека имало повеќе пријави од бизнисмени дека биле уценувани и им биле изнудувани пари за што за некои се отворени и соодветни постапки. Но не кажа ниту бројка ниту име на уценуван бизнисмен. Во Прилеп, министерот Спасовски не одговори ниту дали знае каде во моментот е Катица Јанева која е на боледување, има одземен телефон и никој не успеа да ја пронајде. За Спасовски, не е демократски да се следат граѓани без наредба иако станува збор за специјална обвинителка која имаше и полициско обезбедување.

Лограње

X

Регистрација