ММС

Објавено на: 07/15/19 8:40 AM

Euronews започнува со работа во Србија

Гласините дека глобалната ТВ мрежа Јуроњуз доаѓа во Србија, ги потврди  медиумскиот советник на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, Сузана Васиљевиќ.  Таа соопшти дека со францускиот претседател  Емануел Макрон, кој попладне пристигнува во дводневна посета на Белград, да биде и Мајк Питерс, извршен директор на “Јуроњуз”.

Деталите од договорот ќе бидат објавени утре, рече Сузана Васиљевиќ на ТВ Прва, и додаде дека Мајк Питерс ќе биде член на делегацијата. Покрај тоа, таа најави дека телевизијата најавува отворање на 100 работни места, а се работи на подобрување на новинарските стандарди, бидејќи “Јуроњуз” ја отвора својата регионална канцеларија во Белград по сите меѓународни стандарди.

Според весникот „Блиц“ преговорите за влезот на Јуроњуз, пишува весникот, траеја речиси една година.

-Пред една година почнавме, а интензивно се преговара шест месеци и на крајот мрежата се согласи.” Јуроњуз “отвора регионална канцеларија во Белград”, изјави за “Блиц” извор запознаен со детали од договорот. Влезот е Јуроњуз е втор светски медиум во една година во Србија, по реактивирањето на сервисот на Би-Би-Си на српски јазик.

Јуроњуз е отворена во 1993 година во Лион, франција. Со тим од 600 новинари од повеќе од 30 различни националности, 12 изданија, телевизијата ги покрива светските вести 24/7, со програма на  арапски, англиски, француски, германски, грчки, унгарски, италијански, персиски, португалски, руски, шпански и турски јазик.

Телевизијата има 26 акционери:Media Globe Networks (60%), Universal Studios Limited (NBC News) (25%), јавни акционери и локални власти (15%): КТ (Чешка), CyBC (Кипар), ENTV (Алжир), ERT , ТТ (Тунис), ЕРТУ (Египет), Франција Телевизии (Франција), ПБЦУ (Украина), ПБС (Малта), РАИ (Италија), РТБФ (Белгија), РТЕ (Ирска), РТП ), РТВСЛО (Словенија), СНРТ (Мароко), ССР (Швајцарија), ТВР (Романија), ТВ4 (Шведска), ЈЛЕ (Финска), Метрополе де Лион, Департмент Рона, Регион Рона Алпи, АДМИК (Абу Даби) .

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.