ММС

Објавено на: 07/12/19 8:15 PM

Федерер и Ѓоковиќ во финалето на Вимблдон

Роже Федерер го победи Рафаел Надал во полуфиналето на Вимблдон  со 7-6 (7-3) 1-6 6-3 6-4 Федерер во недела  ќе се соочи со Новак Ѓоковиќ во финалето, откако Србинот го победи Роберто Баутиста Агут со  6-2 4-6 6-3 6-2.

Федерер за БиБиСи зборуваше за својот следен противник Новак Ѓоковиќ:

-Тој одлично одигра против Баутиса Агут, Новак беше неприкосновен, тој е шампион во одбраната и покажа зошто е тоа.Се надевам дека можам да го истуркам на работ и се надевам на победа, но тоа ќе биде многу тешко”, рече Федерер.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.