– ММС
Вести Видео Свет

(ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА) Шестмина туристи загинаа во Халикдики

Шест странци загинаа на грчкиот полуостров Халкидики, каде што летените бури беа најсилни Десетици се повредени во бурата и силните дождови минатата ноќ во северна Грција објавија медиумите.Честите загинале во близина на Созопол,кога нивниот камп се превртел од силниот ветер, додека 18-ходишниот внук успеал да преживее. Романката и нејзинуиот син биле во таверна во Неа Плагиа, додека Русинот и неговиот син настрадале од паднато дрво во Неа Потидеа. Според македонското МНР нема информации за настрадани или повредени маледонски државјани.

Според Ројтерс, жртвите се двајца постари Чеси, жена и нејзин 8-годишен син од Романија, како и маж и момче од Русија. Помеѓу 60 и 70 лица побарале медицинска помош. Тие имаат различни фрактури и повреди.

По невремето многу домови, ресторани и продавници се со материјална штета. На некои места снабдувањето со струја беше во прекин неколку часа.Голем дел од земјоделското производство исто така е уништено во целиот регион.


Лограње

X

Регистрација