ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 06/25/19 1:45 PM

Дали сте знаеле што значат имињата на познатите главни градови во светот

Амстердам е оригинално изграден на браната на реката Амстел по која овој град го добил името.

Соодветниот превод на името Абу Даби е всуушност татко на газелата, а името на најголемиот град на земјата Дубаи на арапски означува мал скакулец.

Сингапур го нарекуваат лавовски град бидејќи „синга“ значи лав, а „пур“ означува град.

Пекинг (Бејинг) е главен град на северот и името му потекнува од кинеските зборови „беј“ што значи север и „јинг“ што означува главен град.

Иако Саудиска Арабија е земја со многу песочни дини, главниот град Ријад потекнува од зборот „rawdah“ што значи ливада.

Вистински, добри ветрови е превод за Буенос Ајрес.

Името на градот Виена потекнува од келтските зборови „windo“ што значи свети, односно бело.

Животот во главниот град на Чешка е забрзан. Докажува за тоа и неговото име Прага што на чешки значи „забрзан“.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7