– ММС
Спорт Фудбал

Проклетството на дресот со култниот број 7

За разлика од најголемиот број фудбалски клубови во кои најпочитувана е десетката, на „Олд Трафорд“ култна е седмицата и таа ја носеа само посебни играчи. Џорџ Веа, Брајан Робсон, Ерик Кантона, Дејвид Бекам, Кристиано Роналдо и… Приказната за славната „седумка“ тука запира.

Португалецот помина шест години во клубот од „Олд Трафорд“ и во 196 настапи во Премиер лигата постигна 84 гола, а најмногу постигна во сезоната 2007/2008, дури 31. Откако во летото 2009 година премина во Мадрид сите играчи кои ја носеа прославата седмица баш и не се прославија.

Мајкл Овен, Антонио Валенсија, Анхел Ди Марија, Мемфис Депај и Алексис Санчез сите играчи со овој број на грбот во изминатите десет години постигнаа само 15 лигашки голови.

 

Лограње

X

Регистрација