ММС

РК Вардар доби нов тренер

Нов тренер на Вардар е Шпанецот Давид Писонеро кој во претходните две сезони го предводеше Ваљадолид, клуб во кој извесно време беа и Раул Гонзлаес и Роберто Парондо.

Роден е на 10 април 1973 година и речиси целиот свој живот е во ракометот.

Писонеро како играч во два наврати го носел дресот на Ваљадолид: 1990-1995 и 1998-2003. Играл и во шпанските прволигаши Кантабриа и Адемар Леон. На 30 години поради чести повреди решава да ја заврши кариерата во 2003 година.

Во тренерските води запливал во 2017-та година кога седнал на клупата на Ваљадолдил кој сезонава со него заврши на седмо место во силната шпанска лига.

„Верувам дека со Писонеро ќе продолжиме успешно да чекориме по зацртаниот пат. Вардар секогаш е тим кој се бори за висок пласман во секое натпреварување каде што игра. Така ќе биде и во иднина“, изјави извршниот директор на клубот Давор Стојановски за клупскиот сајт на Вардар.

ИЗВОР: ОффНет