– ММС
Спорт Фудбал

Португалија е прв победник во Лигата на нации

Фудбалската репрезентација на Португалија победи во првото издание на Лигата на нации, откако вечерва беше доминантна во мечот против Холандија, по кој славеше со 1-0.

Португалците го освоија трофејот, но овој Фајнал фор од Лигата „А“ нема никаква поврзаност со додатните квалификации за Европското првенство – пренесува „Слободен печат“.

Во нив ќе играат репрезентациите од Лигата „А“ кои не обезбедија директен пласман низ квалификациите.

Теоретски ако не обезбедат пласман, во плеј-офот повторно би можеле да се сретнат Португалија, Холандија, Англија и Швајцарија.

Лограње

X

Регистрација