ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/24/19 11:50 AM

Хрватска: „Бродосплит“ го испорача првиот поларен крузер вреден повеќе од 50 милиони евра

Во сплитското градско пристаниште, „Бродосплит“ вчера му го предаде на холандскиот нарачател луксузниот поларен крузер, а веднаш потоа е потпишан уште еден договор за изградба на уште еден таков брод до 2021 година за истиот нарачател. Вредноста на двата брода е нешто повеќе од 100 милиони евра.

Поларниот крузер е долг 107 метри, а широк 17,6. Може да угости 196 патници во 85 кабини, за кој ќе се грижи екипаж од 70 луѓе.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1