ММС

Објавено на: 05/23/19 3:17 PM

Дали е ова почеток на “биков” пазар – Биткоинот се враќа на растечки стази

По 15 месеци загуби и стагнација, Биткоинот направи чудесно закрепнување – зголемувајки се за повеќе од 150% од најниската точка во декември 2018 година.

Во најславните времиња, Биткоинот надмина 10.000 долари на почетокот на декември 2017 година, за потоа да достигне и за кратко надмиме 20.000 американски долари за еден ден на 17-ти декември. Една година подоцна, дигиталната валута се врати на земја, и падна под 3.200 долари.

Сега кога прашината на таа дива шпекулативна бес се спушти, Биткоинот се враќа на растечки стази. Што би можело да го предизвика овој последен пораст?

Има четири можни објаснувања за “биковиот” трг на биткоинот:

Технички пресвртници

Биткоинот оваа година забележа неколку технички пресвртници, како што е надминување на психолошката бариера од 5.000 долари на почетокот на 2019 година, кршење на просечното движење од 200 дена и постигнување на златниот крст (кога 50-дневниот подвижен просек преминува над 200-дневниот подвижен просек ).

Распространето прифаќање

Биткоинот доживува постојан пораст во усвојување на повеќе пазари. Терминот Биткоин стана домашен поим – дури и ако луѓето не го разбираат тоа што го прават, тие знаат што е тоа.

Компаниите како што се “Starbucks”, “Microsoft”, “Amazon” и “Nordstrom” бараат начини како да ги интегрираат криптовалутите во дневни трансакции за побрзо плаќање, иновативни програми за награди и ефикасни интеракции на услуги за клиентите.

Менување на чувствата

Биткоинот веројатно видел промена во перцепцијата на јавноста. Има помалку негативни статии за Биткоинот и криптовалутите, а информативните приказни кои се негативни веќе не се толку со големо влијание како што биле некогаш.

Кога Binance објави дека хакерите украле 40 милиони долари во биткоини и кога обвиненијата за прикривање на 850 милиони долари се израмниле против Bitfinex и Tether, биткоинот продолжи да се качува.

Дигитално злато

Довербата на инвеститорите во златото во последно време е стагнантна. За да се искористи ова, Grayscale Investments објави кампања во мај 2019 година, промовирајќи го Биткоинот како идеална алтернатива на златото, бидејќи е без граници, безбеден и поефикасен за складирање.

И покрај тоа што одговорот на Светскиот совет за злато ги негираше овие тврдења, Grayscale Bitcoin Trust пет дена подоцна забележа највисоки трговски котирања на OTC Markets Group.

Каде од тука?

По долгиот пад, се чини дека Биткоин повторно покажува знаци на живот. Цената на биткоинот може да биде многу нестабилна, па останува да се види дали ова е почеток на “биков” пазар, или ова е само уште едно ролер костер возење.

 

Извор: denar.mk

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.