– ММС
Забава

Вкусен пијалок од јагоди кој ја намалува надуеноста и го забрзува метаболизмот

Растенија богати со есенцијални масла кои имаат благотворен и смирувачки ефект на варењето се нарекуваат карминативи.

Во комбинација со камилица и глуварче, овие зачини го стимулираат создавањето на ензими потребни за целосно и ефикасно варење на храната, и намалување на работата на бактериите кои создаваат гасови.

Проблемот со надуеност можете да го решите така што ќе направите едноставен пијалок со здрави состојки.

Потребно е:

чаша ладен чај од камилица или глуварче
чаша јагоди
чаша парчиња ананас
јогурт со пробиотични бактерии
лажица мед
една чаша коцка мраз

Подготовка:

Ставете ги сите состојки во блендер и миксајте додека не добиете хомогена мешавина.

Извор: denar.mk

 

Лограње

X

Регистрација