– ММС
Кошарка Спорт

Милвоки поведе во финалната серија на Истокот

 Кошаркарите на Милвоки бакс беа поуспешни од Торонто репторс во првиот дуел од конференциското финале во НБА плејофот. „Бакс“ ноќеска славеа победа со 108:100 и водат со 1-0 во серијата прв до четири победи.

Торонто во најголемиот дел од натпреварот беше во водство, но домаќините со подобра игра во финишот успеаја последната четвртина да ја завршат со 32:17 за конечен триумф.

Најзаслужен за победата на домаќините е Брук Лопез кој имаше дабл-дабл ефект со 29 поени и 11 скока.

Двоен ефект имаше и Јанис Адетокумбо – 24 поени и 14 скока.

Во поразениот тим најефикасни беа Кавај Ленард со 31 и Кајл Лаури со 30 постигнати коша.

Следниот натпревар од серијата се игра ноќта меѓу петок и сабота исто така на теренот на Милвоки. 

МИА

Лограње

X

Регистрација