ММС

Откриени 59 мигранти во камион,на возачот му платиле по 1.500 евра

Грчката полиција во камион со бугарски регистарски таблички откри 59 илегални мигранти. Полицијата го запрела камионот за рутинска проверка на околу 30 километри источно од Солун, при што во неговиот заден дел ги открила мигрантите, сокриени зад материјали за изолација.

Половина од мигрантите биле од Сомалија, а останатите од Авганистан, Бангладеш, Египет, Еритреја, Ирак, Судан и палестинските територии.

Мигрантите на полицајците им изјавиле дека за транспортот од Турција со брод до Грција, а потоа и за превозот со камионот до некоја западноевропска земја, платиле по 1.500 евра секој.

Полицијата го уапсила возачот на камионот, 61-годишен бугарски државјанин.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за преземање.