– ММС
Вести Свет

Делегација на ЕУ нема да присуствува на инаугурацијата на Мадуро во Венецуела

Делегација на Европската Унија нема да присуствува на инаугуративната седница на венецуелскиот претседател, Николас Мадуро денеска во Каракас – потврди портпаролката Маја Коцијанчиќ.Како што јави дописничката на МИА од Брисел, Коцијанчиќ потсети дека ЕУ смета дека изборите во Венецуела не беа „ниту слободни, ниту фер“ и изрази жалење што не беа организирани нови регуларни избори.

„Во овој контекст, ЕУ и земјите членки нема да учествуваат на инаугуративната седница денеска, но ЕУ ќе продолжи да биде политички ангажирана во поддршка за мирно и демократско решение за кризата во Венецуела и ќе ги остави отворени комуникациските канали со релевантните актери“, истакна портапаролката.

Според информации во одредени медиуми, можно е на инаугурацијата на Мадуро да бидат присутни грчкиот и шпанскиот амбасадор, иако не е потврдено.

Изборот на Мадуро е многу контроверзен, а изборите беа критикувани од огромен дел од меѓународната заедница и многумина најавија дека нема да го признаат неговиот мандат.

Лидерот на европските либерали, Ги Верхофштат, ја повика ЕУ да не го признае Мадуро за претседател.

Се очекува само Боливија и Куба да испратат делегација на највисоко државно ниво на денешната церемонија во Каракас.

– ЕУ ќе излезе со дополнителни реакции за ситуацијата во Венецуела – најави Коцијанчиќ.

Лограње

X

Регистрација