– ММС
Спорт Фудбал

Лука Модриќ најдобар спортист на светот во анкетата на АИПС

Лука Модриќ, најдобриот хрватски спортист и фудбалер на светот,својата колекција на лични признанија ,денес додаде уште едно,награда за најдобар спортист на светот во изборот на Меѓународното здружение на спортски новинари (АИПС).

Во анкетата учествувале 359 новинари од 87 земји,а Модриќ победил со 419 поени ,пред двајцата најдобри тенисери во светото Новак Џоковиќ(337 поени) и Роџер Федерер (290 поени).

Лограње

X

Регистрација