Македонија нема да влезе во ЕУ доколку не ги заштити Бугарите став на Василев од „Продолжуваме со промената“
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/24/23 4:05 PM

Македонија нема да влезе во ЕУ доколку не ги заштити Бугарите став на Василев од „Продолжуваме со промената“

Асен Василев, кој заедно со поранешниот бугарски премиер Кирил Петков ја предводи партијата „Продолжуваме со промената“ изјави дека Македонија нема да го започне својот процес за влез во Европската Унија додека Бугарија не биде сигурна дека Бугарите таму се заштитени. Тој смета дека тоа не е проблем само меѓу Бугарија и Македонија, туку проблем на Македонија со целата Европска Унија.

„Како што знаете, Македонија не го започна пристапниот процес и нема да го започне додека Бугарија и Европа не се погрижат таму да бидат заштитени бугарските граѓани“, рече Василев одговорајќи на новинарски прашања во Народното собрание.
Василев одговараше на прашања за случајот со претепаниот секретар на бугарскиот културен клуб во Охрид.

„Во моментов, оските на целата европска дипломатија се во рацете на нашите дипломати и мораме да организираме сериозен одговор дека тоа не е проблем само меѓу Бугарија и Македонија, туку проблем на Македонија со целата Европска Унија. Да ги искористиме сите можности што ни беа дадени за да ја искористиме сета моќ на Европската унија и да ја натераме Македонија да ги почитува човековите права на бугарските граѓани таму“, рече и Василев.

Сепак, како тоа ќе се случи, според него е прашање на дипломатија.
-Ова веќе не е билатерален проблем меѓу Бугарија и Македонија, како што можете да видите. Ова е и причината зошто Македонците доаѓаат во Бугарија, зошто толку брзо реагираа и го уапсија виновникот за инцидентот. Бидејќи ова е проблем меѓу Европа и Македонија и треба да ја мобилизираме целата европска дипломатија заедно со заеднички фронт за да ги заштитиме Бугарите во Македонија“, објасни поранешниот министер за финансии.

Извор: Днес

 

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7