Поразите болат, тимот пулсира во духот на единството, одиме на трета среќа, велат од РФМ
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/16/23 2:19 PM

Поразите болат, тимот пулсира во духот на единството, одиме на трета среќа, велат од РФМ

Ракометната федерација на Македонија и два целосна поддршка на репрезентацијата која претрпе два пораза во првите две кола на Светското првенство во Полска.

– Ракометната репрезентација на Македонија учествува на осмо Светско првенство, 12-то големо натпреварување во низа. Со седум дебитанти на теренот и еден од најмладите национални тимови на мундијалот, тешко се носевме со двата противника во групата. Поразите болат и навистина ни е жал што до сега не ја израдувавме бројната фаланга во Краков. Уште еднаш, огромна благодарност за нашиот осми играч! – стои во соопштението на РФМ.

Од федерацијата им се заблагодаруваат на сите македонски навивачи кои дојдоа во Краков да ги бодрат „црвено-жолтите“.

– Пред клучниот натпревар на ова првенство, против селекцијата на Аргентина, би сакале да се заблагодариме на македонските медиуми за поддршката и љубезно да замолиме да не се вадат изјавите на играчите од контекст.

Тешко е за сите, особено за оние кои се на првите борбени линии, а сензационалистички наслови и поединечни статуси на социјалните мрежи, никому нема да донесат добро.

Тимот е сложен; пулсира во духот на единството и одиме со сите сили на трета среќа: СО СРЦЕ ЗА МАКЕДОНИЈА!! – објави РФМ

Натпреварот со Аргентина, клучен за пласман во следната фаза, ќе се игра утре со почеток во 18 часот.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7