Илон Маск го претвора Твитер во „хотел за вработените“, компанијата под истрага, најдени многу кревети
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 12/8/22 12:40 PM

Илон Маск го претвора Твитер во „хотел за вработените“, компанијата под истрага, најдени многу кревети

Би-Би-Си доби фотографии од канцелариски простор на Твитер кој е претворен во спални соби, што властите во Сан Франциско го истражуваат како можно прекршување на градежните правила.

На една фотографија е прикажана соба со брачен кревет, вклучувајќи гардеробер и влечки.

Поранешен вработен изјави дека новиот шеф на Твитер, Илон Маск, престојува во седиштето на компанијата откако ја купил.

Минатиот месец тој испрати и мејл до вработените во Твитер во кој изјави дека секој што сака да остане во компанијата ќе мора да кликне на опцијата „Јас сум хардкор“.

Одделот за градежна инспекција во Сан Франциско потврди дека ги истражува потенцијалните прекршувања по жалбата.
Маск рече дека градот ги таргетира компаниите за обезбедување кревети за „уморните вработени“.

Во твитот кој по некое време беше избришан, Маск најави дека ќе работи и ќе спие во канцеларија „додека не се среди работната организација“.

Би-Би-Си на Твитер доби и фотографии од софи кои се користат како кревети.

Друга конференциска сала има будилник и слика поставена над наместен кревет.

„Изгледа како хотелска соба“, вели еден поранешен вработен.

Твитер не одговори веднаш на барањето на Би-Би-Си за коментар.

Минатиот месец, Маск – кој го заврши преземањето на Твитер во октомври – испрати е-пошта до својот персонал во компанијата во која вели дека ќе мора да работат „долги часови со висок интензитет“.

„Само исклучителните перформанси ќе претставуваат преодна оценка“, напиша тој.

Сенаторот на државата Калифорнија, Скот Винер, изјави за Би-Би-Си во средата: „Тој сега ги тера да спијат во Твитер“.

„Јасно е дека тој навистина не се грижи за луѓето. Не се грижи за луѓето кои работат за него“.

Претставник на Одделот за градежна инспекција изјави за американскиот партнер на Би-Би-Си, CBS : „Треба да се увериме дека зградата се користи како што е предвидено.

Во одговорот на новинарот на Твитер, Маск најави дека градот треба да даде приоритет на заштитата на децата од последиците од злоупотреба на опиоидни дроги.

Форбс објави приказна за „тажните мали простории за спиење во конференциската сала во неодамна опустошеното седиште на компанијата“, истакнувајќи дека тоа е очигледно подобрување во однос на импровизираната вреќа за спиење на подот што ја објави еден вработен на Твитер.

Минатиот месец Маск рече дека работата од дома ќе биде постепено укината.

ИЗвор: Н1/Би-Би-Си

Фото: Твитер


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7