Мајка Богородица ќе не заштити од зло со оваа молитва, денес го славиме нејзиниот ден
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 12/4/22 3:06 PM

Мајка Богородица ќе не заштити од зло со оваа молитва, денес го славиме нејзиниот ден

Воведот, или како што се нарекува и Пресвета Богородица или Богородица, е означен со црвена буква во православниот календар и е меѓу 12-те најголеми и најпочитувани христијански празници. Се слави како спомен на денот кога Богородица, придружувана од нејзините родители Јоаким и Ана, за прв пат била воведена во Божјиот храм.

Oва е i слава на манастирот Хиландар. Според преданието, Богородица е единствената жена на која и било дозволено да стапне на Света Гора, а таа станала нејзин заштитник.

Нејзините родители го одржале ветувањето

Како тригодишно дете, Богородица Марија, во согласност со заветот на нејзините родители Јоаким и Ана дека ако го родат, ќе го дадат бебето во храмот, била донесена во Ерусалим и внесена во храмот.
Со чинот на Воведение на Марија, според евангелското предание, светите родители го исполниле својот завет дека својот пород кој долго време го немале, „ќе му го родат на Бога  на служба“.

Богородица се смета за заштитничка на родилките и постојат различни народни верувања поврзани со моќта на иконите на кои таа е претставена. На некои места е зачуван обичајот неплодните жени да преноќуваат во манастир на Воведение, за да им подари Богородица рожба.

Свадбите обично застануваат на Воведение, кои се одржуваат дури во првите пролетни денови. Не треба да работите по дома, да перете алишта, пеглате и слично, сите жени треба да го слават денот на својот патрон.
Според народните верувања, сточарите го слават Воведение за Богородица да им го заштити добитокот од ѕверови, а врз основа на времето на тој ден, ја предвидувале жетвата – ведро небо ветува добра жетва.

Овој ден се смета за таканаречен пресечен ден, што значи дека тој ден не треба да преземате некоја важна работа, да склучувате договори, да започнете големи работи и слично.

Се верува дека Богородица одговара на сите молитви на овој ден, затоа споделете со неа сè за што се борите и што сакате.
Молитвата до Пресвета Богородица што се кажува  гласи:

Дево Владичице, Богородице, Која во утробата си Го носела Христа, нашиот Спасител и Бог, на Тебе сета моја надеж ја полагам, Тебе Ти се покорувам, повозвишена од сите небесни Сили.

Ти, Пречиста, со Божествената Твоја благодат заштитувај ме. Животот управи ми го и кон светата волја на Твојот Син и Бог наш води ме. На прегрешенијата прошка дарувај ми. Биди ми прибежиште, покров, заштита и Раководителка, Која кон вечниот живот ме преведува. Во часот страшен на смртта моја, Владичице моја, не оставај ме, но да ми помогнеш побрзај и од горчливата тиранија на бесовите избави ме; зашто Твоето желание има сила тоа да го направи, како вистинска Мајка Божја и Господарка над сите.

Прими ги, преблагомилосрдна, сесвета Владичице Богородице, чесните и единствено на Тебе подобни дарови од нас, недостојните Твои раби, избрана од сите родови, Која си се покажала повисока од секоја небесна и земна твар, зашто преку Тебе Синот Божји Го спознавме, преку Тебе Господ на Силите до нас застана и со Неговите свети Тело и Крв се удостоивме. Ублажувана си од сите родови, Најбогоблажена, од Херувимите посветла и од Серафимите пославна. И сега, превоспеана, Пресвета Богородице, да се молиш за нас, недостојните раби Твои, не престанувај, за од секакви примки на лукавиот и од секоја незгода да се избавиме и неповредени од секој отровен напад да се запазиме. Но дури до крајот, со Твоите молитви, неосудени запази нѐ, та спасени преку Твоето застапништво и помош, секогаш да Му оддаваме слава, хвала, благодарение и поклонение на единиот во Троица Бог и Создател на сѐ.

Владичице добра и најблагородна, Мајко на благиот, себлагиот и преблагиот Бог, погледни кон молитвата на Твојот недостоен и непотребен раб со твоето милостиво око и постапи со мене според великата милост на Твоето неискажливо благоутробие и превиди ги моите прегрешенија, извршени со слово и со дело, со секое чувство, волно и неволно, во знаење и незнаење и целиот обнови ме, откако ќе ме направиш храм на сесветиот, животворниот и владичествен Дух, силата на Севишниот, Којшто ја осенил Твојата пречиста утроба и се вселил во неа. Зашто Ти си олеснение на обременетите, заштитница на оние во опасности, спасение на погодените од невреме, пристан на оние што се во бура, помошница и застапница на неволните.

Подари му сокрушение на Твојот раб, спокојствие на помислите, благостојност на разумот, целомудрен ум, трезвеност на душата, смирение на мислата, светодолично и трезвено расположение, благоразумен и урамнотежен нарав, светла прибраност на внатрешната душа, а и поредок и мир, какви што нашиот Господ на Своите ученици им дарувал. Да дојде молитвата моја во Твојот свет храм и во живеалиштето на Твојата слава; да потечат од очите мои извори на солзи, за да ме измиеш со сопствените ми солзи и да ме истриеш со потоците мои солзи, од скверноста на страстите очистувајќи ме. Избриши го списокот на моите прегрешенија. Распрсни ги облаците на мојата бездушност, маглата и метежот на помислите. Бурата и виорот на страстите оддалечи ги од мене и во безметежност и спокојство запази ме. Рашири ми го срцето со духовна широчина. Возвесели и израдувај ме со радост неизречива и со веселие непрекинато, за да зачекорам правилно по правите патишта на заповедите на Твојот Син, за да поминам со безукорна совест и непорочно поведение. Дај ми мене, кој Ти се молам, и чиста молитва, та со несмутен ум, со нерасеани помисли и со ненаситна душа, дење и ноќе, подробно да се поучувам во словата на Божествените Писанија, да пеам во исповедание и со радост на срцето да принесувам молитва, во слава, чест и величие на единородниот Твој Син и Господ наш Исус Христос, Кому Му прилега сета слава, чест и поклонение сега и во веки веков! Амин.

Извор: Курир.рс/бигорски.орг.мк

Фото:


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7