Зошто Роналдо троши пари на сурогат мајки, кои во тајност му раѓаат деца?
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/29/22 7:00 PM

Зошто Роналдо троши пари на сурогат мајки, кои во тајност му раѓаат деца?

Кристијано Роналдо сака многу деца, го споменува бројот седум, како магичен број кој носи среќа. Досега има пет деца, три ги има со сурогат мајка, а две му ги роди Георгина Родригез.

Иако поранешната келнерка очекувала близнаци, сепак родила само едно, бидејќи за жал едното не преживеало.

Сепак, светската јавност најмногу ја вознемирува фактот што Кристијан Роналдо им посвети сериозно внимание на децата. Тој ги сака многу. И тој почна порано. Додека бил во врска со Ирина Шајк, добил син преку сурогат мајка, што ја шокирало Ирина бидејќи немала поим за што се работи.
Но, Георгина се чинеше дека знаела што се случува и свесно влезе во сето тоа.

Роналдо ги доби првите три деца преку сурогат мајка: Кристијан Јуниор (12) и првите близнаци Ева и Матео (5).

Има безброј шпекулации зошто Роналдо се уште е ерген и зошто не го објавил идентитетот на мајката на неговите први близнаци и Кристијано Јуниор.

Кристијано прво ја шокираше јавноста кога на 26 години објави дека станал татко, само накратко објасни дека сите родителски права му се префрлени и дека мајката нема да има никаков контакт со детето.

Подоцна мајката на Роналдо, Марија Долорес (66) откри дека таа самата отишла во приватна болница на Флорида и го однела во Шпанија (што денес се испостави дека е лага бидејќи во изводот на родените пишува дека е роден во истата болница каде што неговиот брат и сестра, близнаци). Дали е роден од сурогат мајка или Кристијано е резултат на една ноќ, останува непознато до денес.
„Луѓето претпоставуваат дека сум бил со оваа девојка или со некоја друга или имала сурогат мајка. Никогаш никому не сум кажала и никогаш нема. Кога Кристијано (Јуниор) ќе порасне, ќе му ја кажам вистината затоа што ја заслужува, затоа што е  мојот син, но нема да го кажам тоа затоа што луѓето сакаат да го кажам тоа“, изјави Роналдо во една прилика на водителот на ток шоуто Џонатан Рос.

Роналдо е човек со многу пари што е подготвен да ги даде за својата кауза. Така, во јавноста стана познато дека тој ги користи услугите на сурогат мајки, односно дека наоѓа жени кои се подготвени за вештачко оплодување, породување и потоа да се откажат од детето, се разбира, сето тоа за дебела сума пари.
По раѓањето на близнаците, британските медиуми го истражија случајот и открија дека близнаците се зачнати во лабораторија во Лос Анџелес, а дел од документите се достапни на јавноста. Јасно се гледа дека се работи за сурогат бременост и не се гледа името на мајката. Децата се родени во Ла Меса, Калифорнија, во близина на границата со Мексико.

Децата се родени пред три и пол години, Ева во 9:07 часот, а нејзиниот брат минута подоцна, според матичната книга на родените. Со ова се разреши барем дел од мистеријата – јавноста шпекулираше дека тие воопшто не се близнаци, односно дека не се родени од иста мајка, а изводот на родените го потпишала дежурната докторка Марија Кастиљо.
Водечката американска адвокатка во областа на сурогат родителството, Стефани Кабаљеро, смета дека Роналдо е секако биолошкиот татко на тие деца и претпоставува дека сите негови деца потекнуваат од „серија ембриони“.

Клиниките за сурогат мајчинство рутински оплодуваат неколку јајца одеднаш, ги замрзнуваат и ги чуваат со години, во случај клиентот да сака повеќе деца. Кабаљеро открива како точно Роналдо успеал да добие три деца.

Првиот чекор е да се избере една од многуте агенции во Калифорнија, каде сурогат мајчинството стана индустрија вредна милијарди долари, бидејќи тамошните закони ги фаворизираат потенцијалните родители. Така, самци, парови од која било ориентација и слично можат да станат родители.

Во Португалија, аранжманите за сурогат се забранети со закон, особено затоа што Роналдо е неженет.
„Ниту еден португалски суд не би признал каков било договор меѓу Кристијан и сурогат мајката, а таквиот договор би бил прогласен за неважечки“, посочува Кабаљеро.

Во Калифорнија, на агенцијата и се исплаќаат само 150.000 евра за близнаците, од кои 40.000 евра одат за мајката. Роналдо би можел да избере донатор на јајце клетки (кој обично добива околу 7.000 евра) меѓу стотици жени чии фотографии и биографии се наведени на веб-страницата на агенцијата. Бидејќи е јасно дека Роналдо сакал деца по негов „лик и подобие“, или како што своевремено изјавил „кои ќе ги носат неговите фудбалски гени“, избра слични, атлетски типови на жени кои се Латиноамериканки.

Со оглед на тоа што неговите деца личат на него, очигледно неговата сперма е другиот дел од равенката. Во Калифорнија се избира втора жена која ќе ја носи оплодената јајце клетка (најчесто за да не се создаде емоционална врска меѓу неа и детето што би ги отежнало работите по раѓањето). Сето тоа е регулирано со договорот кој се потпишува пред бременоста, а според него жените се откажуваат од сите свои права.
Тоа би можело да објасни зошто сестрата на Роналдо, Кајјат (45), наводно забележала дека децата имаат две мајки, кои се Мексиканки. По раѓањето се средуваат изводите од матичната книга на родените и пасошите, поради што близнаците по три недели успеале да пристигнат во Шпанија, а повторно биле донесени од мајката на фудбалерот бидејќи тој играл за репрезентацијата на Португалија против Русија. Мајките веројатно не ни знаат чии деца родиле.

Под строги услови на дискреција и право на приватност, жените кои донирале јајце клетки, како и оние кои ја изразиле својата бременост до крај најчесто не се ни кажува каде „завршиле“ децата.

Локален свештеник од земјата на Роналдо се осмели отворено да го критикува фудбалерот велејќи дека „со тоа што го прави оди против Бога и им го ускратува правото на децата да имаат еден родител“.

Некои од старите пријатели и соседи на Роналдо сугерираат дека неговата одлука да ги одгледува своите деца сам била поттикната од детската траума. Како најмлад од четирите деца, тој израснал во сиромаштија, живеејќи во бедна куќа со ѕидови полни со азбест.

Неговиот татко Хозе Динис Авеиро станал тежок алкохоличар откако се вратил од војната во Африка (починал кога Роналдо имал само 20 години), а неговата мајка, плашејќи се дека нема да има доволно пари да се грижи за друго дете, наводно испила пијалок  да предизвика спонтан абортус на Роналдо додека бил во утробата.

Неговата мајка проговорила и за грижата на совест која ја имала кога го испратила сам во Лисабон да игра фудбал кога имал само 12 години…

Извор: Курир.рс

Фото: Инстаграм


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7